Želáme Vám príjemné prežitie sviatkov a úspešný a najmä zdravý rok 2021.
Novinky
Krásne sviatky
Štyri adventné sviečky
Horeli štyri sviečky na adventnom venci, tak ticho, že bolo počuť ako sviečky začali hovoriť:
Prvá sviečka vzdychla a povedala: „Volám sa Mier, moje svetlo síce svieti, ale ľudia žiadny mier nedodržujú.“ Jej svetlo bolo čím ďalej tým menšie, až celkom zhaslo…
Svetlo druhej sviečky zakmitalo a sviečka povedala: „Volám sa Viera, som ale zbytočná, ľudstvo nechce nič o Bohu vedieť, nemá preto cenu, aby som svietila." Prievan zavial miestnosťou a druhá sviečka zhasla…
Ticho a smutne sa ku slovu prihlásila tretia sviečka: „Volám sa Láska, už nemám silu, aby som horela, ľudia ma odstavili stranou. Vidia len sami seba a žiadnych iných, ktorých by mali radi.“ A s posledným záchvevom zhaslo i toto svetlo…
V tom vošlo do miestnosti dieťa a pozrelo sa na sviečky a povedalo: „Vy musíte predsa svietiť!“ A skoro začalo plakať…
V tom sa prihlásila k slovu i štvrtá sviečka a povedala: „Neboj sa! Pokiaľ ja svietim, môžem i ostatné sviečky znovu zapáliť. Volám sa Nádej.“ Dieťa zapálilo od tejto sviečky pomocou zápalky znovu ostatné sviečky.
Plameň Nádeje by nikdy nemal v Tvojom živote vyhasnúť. A každý z nás by mal plamene Mieru, Viery, Lásky a Nádeje neustále udržiavať zapálené.
Mier, Viera, Láska a Nádej.
Tretia adventná nedeľa
Prajeme Vám krásnu a pokojnú tretiu adventnú nedeľu.
Dnes zapaľujeme tretiu sviečku na adventnom venci, ktorá symbolizuje lásku. Prežite preto tento deň, ak je to možné, so svojimi najbližšími a tešte sa zo vzájomnej prítomnosti, pozdravte blízkych, ktorí s vami momentálne nie sú a s láskou zaspomínajte na tých, ktorí tu už s nami nemôžu byť.
Tento rok sa tretia adventná nedeľa spája aj so sviatkom sv. Lucie. Práve jej je venovaná aj nasledovná relácia.
2. adventná nedeľa
Dnes v bronzovú nedeľu, zapaľujeme druhú adventnú sviečku, ktorá symbolizuje pokoj, mier. Želáme Vám, aby ste tento čas strávili pokojne, s radosťou v srdci a bez zbytočných stresov.
Tento rok sa druhá adventná nedeľa spája aj s oblúbeným Mikulášom, preto je aj jemu venovaná relácia o druhej adventnej nedeli.
Mikuláš v škole
Dnes našu školu, trošku v predstihu, navštívil Mikuláš. Deti sa na neho už dlho tešili a napriek tomu, že nie všetci mali čisté čižmičky a niektorí veru riadne zlostili rodičov i pani učiteľky, nakoniec všetci dostali sladkú odmenu.
Mikuláš s dvoma anjelikmi a dvoma čertami najskôr navštívili žiakov prvého stupňa v ich triedach a potom zamieril do materskej školy.
Potom ho už postupne chodili pozdraviť žiaci vyšších ročníkov, ktorí museli byť rozdelení po jednotlivých triedach.
Tým žiakom, ktorí si sladkosť neprišli prevziať, ich prevzali triedne pani učiteľky a po nástupe do školy ich samozrejme dostanú tiež.
Chceme sa týmto poďakovať Rodičovskému združeniu pri ZŠ s MŠ Rybník, že zafinancovalo čokoládového Mikuláša pre všetky deti.
A aby Mikuláš a jeho pomocníci neobišli naprázdno, dostali od žiakov bohatú nádielku básničiek, pesničiek a milých slov.
14
Advent
Nezabudli ste v nedeľu zapáliť prvú zo štyroch adventných sviečok na vašom venci?
Aj keď si to ešte možno v tomto zhone neuvedomujeme, Vianoce sú tu čoskoro. Mnohí sa na toto obdobie pohody a radosti tešia a pripravujú už dlhšiu dobu, no niektorí z nás to tohto roku zase nestihli načas.
Symbolom obdobia adventu je adventný veniec so štyrmi sviečkami, ktoré sa postupne zapaľujú počas štyroch adventných nedieľ.
1. sviečka sa zapaľuje v prvú adventnú, čiže železnú nedeľu. Sviečka sa volá Nádej. Podľa starých zvykov by ju malo zapáliť najmladšie dieťa rodiny.
Naši žiaci si pre Vás opäť pripravili krátku reláciu, venovanú prvej adventnej nedeli, zvykom a tradíciám na Katarínu a Ondreja a potešiť Vás môže aj ľudová pieseň Na Katarínu.
Súťaž o najkrajšiu zimnú fotografiu
Súťažíme ďalej. Celý december, január a február od Vás čakáme zaujímavé fotografie zimnej krajiny. Posielajte ich na webový odkaz uvedený pod nadpisom. Už nám chýba len sneh. Tešíme sa na Vaše krásne zábery.
Víťazná jesenná fotografia
Najviac hlasov získala fotografia žiaka 9. ročníka Adriana Slováka. Cenu si vyzdvihne po príchode do školy. Srdečne blahoželáme!
Jesenná výstava žiakov ŠKD
POPLATOK ZA ŠKD za JANUÁR
Od januára 2021 sa bude uhrádzať poplatok za školský klub detí 8 eur. Do 15.decembra 2020 je potrebné vyplatiť poplatok za január na číslo účtu:
SK 30 5600 0000 0071 3747 1008
Variabilný symbol: 30
Do správy treba udať meno žiaka a mesiac, za ktorý platíte.
Ďakujeme.
Relácie
Naše žiačky druhého stupňa - Adriana Kupčová a Soňa Havranová ešte v čase, keď sedeli v školských laviciach, nahrali dve relácie k význammým pamätným dňom:
29. októbra - Deň narodenia Ľudovíta Ludovit_Stur.mp3
30. októbra - Výročie Deklarácie slovenského národa deklaracia_2.mp3
Mohli ste si ich už vypočuť v obecnom rozhlase, ale ak ste nestihli, máte možnosť teraz.
Dištančné vzdelávanie - informácie
1. O začiatku dištančného vzdelávania rozhodne riaditeľka školy a oznámi to všetkým žiakom, zákonným zástupcom žiakov a pedagogickým zamestnancom školy prostredníctvom webovej stránky resp. cez EduPage.
2. Podľa dĺžky trvania sa vzdelávanie realizuje v rôznych variantoch:
a) ak sa žiak nezúčastňuje vyučovania prezenčnou formou, postupuje sa rovnako, ako keď je žiak krátkodobo chorý;
b) ak sa vyučovania nezúčastňuje celá trieda, realizuje sa dištančná forma vzdelávania;
c) v prípade nariadeného dištančného vzdelávania pre školu sa realizuje dištančná forma vzdelávania.
3. Dištančná forma vzdelávania prebieha formou elektronickej komunikácie žiakov s pedagogickými zamestnancami školy nasledujúcimi formami:
- prostredníctvom platformy Edupage, Bezkriedy, Wocabee, Alf (úlohy na vypracovanie, študijný materiál, pracovné listy, komunikácia so žiakmi a rodičmi),
- prostredníctvom online hodín cez aplikáciu Webex, Messenger, WhatsApp,
- prostredníctvom telefonických rozhovorov, mailov a správ.
4. Triedni učitelia overia možnosti dištančného vzdelávania žiakov. V prípade problémov navrhnú pre konkrétnych žiakov v spolupráci s vedením školy optimálne riešenie a oboznámia s ním žiakov a zákonných zástupcov.
5. Učitelia jednotlivých predmetov budú vyučovať online hodiny podľa upraveného rozvrhu hodín a zadávať žiakom úlohy v primeranom rozsahu a primeranej náročnosti s určením presného termínu na preštudovanie, vypracovanie, odovzdanie.
6. Učiteľ dodržiava požiadavku primeranosti a individuálny prístup k žiakom.
7. Pri realizovaní online hodín v predmetoch, v ktorých sa trieda nedelí na skupiny, si učiteľ môže triedu rozdeliť.
8. Učiteľ na každej hodine zapisuje učivo a eviduje prítomnosť žiakov do triednej knihy.
9. Zadávanie učiva a úloh:
- učiteľ pošle žiakom v čase konania hodiny podľa upraveného rozvrhu učebný materiál v rozsahu, ktorý zodpovedá jednej vyučovacej hodine (prípadne prácu na celý týždeň, zodpovedajúcu upravenému rozvrhu),
- počas každej hodiny v rozvrhu je učiteľ k dispozícii žiakom na prípadné konzultácie v čase od 8,00 do 14,00 hod. (po dohovore s vyučujúcim aj neskôr),
- učiteľ je povinný poskytnúť žiakom primeranú spätnú väzbu vo forme slovného zhodnotenia, emotikonov, komentárov, alebo známok,
- učiteľ venuje zvláštnu pozornosť žiakom so ŠVVP, ktorým je k dispozícii aj asistent učiteľa,
- v jednom dni nemôže mať žiak viac ako 3 online hodiny.
10. Žiaci sú povinní:
- byť v čase vyučovania prítomní na dištančnom online vzdelávaní podľa aktuálneho rozvrhu,
- svoju neúčasť na dištančnom vzdelávaní vopred ospravedlniť u príslušného vyučujúceho, ktorý rozhodne o náhradnej práci (neospravedlnená neúčasť sa zapíše do dochádzky, postupuje sa podľa školského poriadku),
- pracovať podľa pokynov vyučujúcich,
- aktívne sa zúčastňovať na online hodinách a ak to vyučujúci vyžaduje, mať zapnutú aj kameru a mikrofón,
- dodržiavať termíny na vypracovanie a odovzdávanie zadaných prác podľa pokynov vyučujúcich,
- v prípade neočakávaných problémov týkajúcich sa dištančného vzdelávania kontaktovať svojho triedneho učiteľa, resp. konkrétneho vyučujúceho.
11. Hodnotenie práce žiakov a klasifikácia:
- ak žiak neodovzdá úlohu v riadnom termíne, je povinný dohodnúť si s vyučujúcim náhradný termín, ak tak neurobí, prípadne náhradný termín nedodrží, bude hodnotený známkou nedostatočná,
- vyučujúci na konci dištančného vzdelávania môže ohodnotiť prístup žiakov k práci počas dištančného vzdelávania známkou.
12. V prípade problémov so zvládaním učiva môže žiak požiadať vyučujúceho o individuálnu konzultáciu prostredníctvom EduPage, prípadne telefonicky alebo mailom.
13. V prípade, že vyučujúci nevie o dôvodoch opakovanej neúčasti žiaka na hodine, kontaktuje triedneho učiteľa. Triedny učiteľ dôvody neúčasti preverí a informuje vyučujúceho. V prípade opakovanej neodôvodnenej neúčasti na dištančnom vzdelávaní informuje vedenie školy, ktoré upozorní žiaka/zákonných zástupcov.
14. Triedni učitelia sú povinní monitorovať stav dištančnej formy vzdelávania vo svojej triede, realizovať online triednické hodiny, komunikovať a spolupracovať s ostatnými vyučujúcimi a zákonnými zástupcami žiakov. V rámci možností riešiť problémy spoločne.
15. Učitelia pracujú zo školy, prípadne z domu. V prípade nariadenej práce z domu môžu učitelia, ktorí nemajú v domácnosti vytvorené podmienky na prácu po dohode s riaditeľkou školy za presne určených podmienok pracovať zo školy, ak to epidemiologická situácie bude umožňovať.
16. Učiteľom, ktorí nemajú potrebné technické vybavenie na prácu z domu, môže škola na nevyhnutný čas zapožičať notebooky, prípadne tablety...
Rozprávkové vyučovanie
Rozprávkové vyučovanie? 29.10.2020
Bude, aj keď v škole iba pre žiakov 1. – 4. ročníka.
Termín sa posúva na 29.10.2020 (štvrtok, posledný deň pred jesennými prázdninami).
Aj ročníky 5. – 9. sa môžu zapojiť. Môžu mať rozprávkové dištančné vyučovanie doma. Oblečte sa do kostýmov, odfotografujte sa a pošlite na:
https://padlet.com/andreaszalinkova/pgxi1i6sbkp4c47n
Aj fotografie žiakov 1. – 4. ročníka v kostýmoch uverejníme na webovej stránke školy. Aby ste vy, čo ste doma, videli nás, tak ako aj my uvidíme vás. A takto nás naše rozprávkové vyučovanie opäť všetkých spojí.
Október - mesiac úcty k starším
V decembri v roku 1990 bol mesiac október vyhlásený Valným zhromaždením Organizácie spojených národov za Mesiac úcty k starším a 1. október za Medzinárodný deň starších.
Preto sa snažíme v tento mesiac, viac, ako inokedy, prejavovať našim seniorom úctu a pozornosť. Pri tejto príležitosti si žiaci našej školy pripravili dve krátke relácie, ktoré im, ale aj nám ostatným, vyčaria úsmev na tvári.
Túto reláciu si budete môcť vypočuť aj v obecnom rozhlase.
Najkrajšia jesenná fotografia
„ Vnímame krásu, ktorú musíme chrániť!“
Nechoďme so zatvorenými očami! Otvorme ich dokorán! Všímajte si krásy jesennej prírody okolo nás a to najkrajšie čo uvidíš, zachyť na fotografiu v mobilnom telefóne a pošli na virtuálnu nástenku. Do 30. novembra 2020 môžete posielať svoje fotografie, každý žiak maximálne dve.
Najlepšia fotografia bude úvodným mottom EKOSPEKTRA – štyri ročné obdobia naším pohľadom.
Deň zdravej výživy
16. október bol ako Svetový deň potravy vyhlásený v roku 1979 na konferencii Organizácie Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo. Svetová zdravotnícka organizácia si ho začala pripomínať od roku 1981 a je uznávaný vo viac ako 150 krajinách po celom svete, vrátane Slovenska. Úlohou tohto dňa je najmä zvyšovať povedomie o problematike dostupnosti potravín v niektorých krajinách. Kým v niektorých krajinách je dostatok potravín, dokonca zvyknú končiť aj v koši, sú krajiny, kde ľudia zomierajú od hladu.
No na Slovensku si v tento deň pripomíname najmä význam zdravej výživy v našich životoch. Čo je to zdravá výživa?
Zdravá výživa predstavuje systém, ktorý množstvom aj kvalitou živín, úpravou pokrmov, spôsobom a rytmom prijímania denných jedál zodpovedá odporúčaniam podľa najnovších vedeckých poznatkov. Je biologicky hodnotná a obsahuje správny pomer základných zložiek potravy: bielkovín, tukov, cukrov, vitamínov a minerálnych látok. Výživa ovplyvňuje zdravotný stav od 40 do 80 %.
Zásady zdravej výživy:
- pravidelná strava, aspoň 5x denne (raňajky, desiata, obed, olovrant, večera),
- znížiť príjem soli na 5 g denne,
- obmedziť konzumáciu jedál a nápojov s pridaným cukrom,
- denná konzumácia ovocia a zeleniny (5 porcií),
- dodržiavanie pitného režimu, aspoň 2 litre tekutín denne (ideálne čistú vodu, bylinkové nesladené čaje, čerstvé šťavy z ovocia a zeleniny...),
- zvýšiť príjem vlákniny, celozrnného pečiva, cestovín a celozrnných obilnín,
- nahradiť stužené tuky (margaríny) panenskými rastlinnými olejmi (napr. slnečnicovým),
- vyberať rôznorodé bielkoviny, ktoré zahŕňajú ryby, chudé mäso a hydinu, vajíčka, fazuľu a hrášok, nesolené výrobky a semená,
- zvýšiť príjem nízkotučného mlieka a mliečnych výrobkov,
- vyberať si menšie porcie jedla.
Pri príležitosti tohto významného dňa sa na našej škole uskutočnila súťaž O najkrajšiu a najzdravšiu desiatu. Žiaci si do školy doniesli zdravé potraviny a z nich vytvorili podľa svojich predstáv tú najkrajšiu desiatu. Z každej triedy postúpili tri víťazné diela. Tie potom súťažili v školskom kole formou hlasovania. A ako to všetko dopadlo?
V ročníkoch 1 – 4 si tretie a druhé miesto s rovnakým počtom hlasom podelili diela Yeti a Ferdinand. Na prvom mieste sa umiestnila desiata s názvom Tank T-34.
V ročníkoch 5 – 9 tretie miesto získala desiata s názvom Ovocný papagáj, na druhom mieste sa umiestnil Ovocný Mc Donald a víťazom je desiata s názvom Pat a Mat.
V závere sa chceme poďakovať všetkým žiakom a rodičom, ktorí sa zapojili do tejto školskej aktivity. Súčasne veríme, že aj vďaka tejto akcii, bude zelenina a ovocie na tanieroch detí pravidelne (a nie len ako ozdoba).
Víťazné diela si môžete pozrieť v galérii.
Svetový deň zvierat
Na konferencii ekológov vo Florencii v roku 1931 bol 4. október vyhlásený za Svetový deň zvierat. Tento deň je oslavou života zvierat vo všetkých jeho formách a pripomienkou dôležitosti vzťahu ľudského pokolenia k živočíšnej ríši a tiež jej krehkosti a zraniteľnosti. Deti na 1. stupni kreslili zvieratká a táto téma bola využitá aj na mnohých vyučovacích hodinách na 2. stupni. Deti tiež pripli fotky svojich miláčikov na virtuálnu nástenku.
Výpožičný poriadok krojov a rekvizít
Výpožičný poriadok
Pri výpožičke krojov a rekvizít sa skladá finančná zábezpeka:
10 € / kroj, 50 € / rekvizita.
Zábezpeka sa vracia v plnej výške pri vrátení nepoškodeného a kompletného kroja a rekvizity.
Pri poškodení alebo vrátení nekompletného kroja je vypožičiavateľ povinný bezodkladne uhradiť vzniknutú škodu ZŠ Rybník.
Kroje a doplnky sa nesmú nijako upravovať (prešívať, farbiť, strihať,...).
Požičiavať kroje a rekvizity ďalším osobám je zakázané.
Poškodenie sa účtuje podľa rozsahu škody.
Kroje a rekvizity sa požičiavajú na dobu 1 týždeň (t. j. 7 kalendárnych dní), prípadne podľa dohody.
Žiakom sa kroje a rekvizity na súkromné účely vydajú len po písomnom súhlase zákonného zástupcu.
Kroje a rekvizity musí vrátiť ten, komu boli zapožičané veci vydané.
Kroje a rekvizity zapožičané na vystúpenia, ktoré organizuje ZŠ, nepodliehajú finančnej zábezpeke. Žiak vypožičanie potvrdí len svojím podpisom do záznamového zošita.
Žiak je v tomto prípade povinný vrátiť kroj nepoškodený, opraný, čistý.
Vypožičiavateľ svojím podpis potvrdzuje, že bol oboznámený s výpožičným poriadkom.
V Rybníku 8. 11. 2019
Enviro-aktivity v ŠKD
Aj žiaci v školskom klube detí sa zapájajú do aktivít rozvíjajúcich environmentálnu výchovu. Spoločne si vytvorili krásne jesenné stromy z prírodného materiálu a jesennú výstavu z plodov, ktoré si priniesli z domu.
S kamarátkou energiou
V pondelok 5.10.2020 sa na našej škole uskutočnilo podujatie S kamarátkou energiou pre deti a mládež, kde sa žiaci 5. a 6. ročníka oboznámili s rôznymi druhmi energie. Bolo pripravených 5 stanovíšť - fosílne palivá, energia z ovocia a zeleniny, veterná energia, svetelná energia a spotreba energie elektrickými spotrebičmi.
Žiaci sa hravou formou oboznámili s fyzikálnymi zákonitosťami a na konci podujatia boli odmenení zaujímyvými vecnými cenami. Obohatením tohto podujatia bola účasť známej herečky, Zuzany Haasovej. Toto podujatie je súčasťou nášho celoročného programu Rok environmentálnej výchovy.
45