• Hostiteľskou krajinou sme sa stali tentokrát my

• Základná škola s materskou školou v Rybníku je už niekoľko mesiacov aktívnym účastníkom projektu Erasmus+.  Projekt I.N.S.P.I.R.E. - Inšpirujúca sieť pre udržateľnú planétu a inkluzívne obnovené vzdelávanie -  sa v týždni  od 22.1. do 26.1 dostal do svojej záverečnej fázy, keď práve naša škola hostila partnerské školy z Turecka, Chorvátska a Poľska. Jednou z úloh tohto zaujímavého projektu bolo motivovať študentov, aby sa aktívne zapájali do diania vo svojom okolí a aby si uvedomovali, že ako ľudské bytosti sú zodpovední nielen za seba, ale aj za budúcnosť ľudstva a planéty. Bol to týždeň plný zaujímavých aktivít a exkurzií. Naši hostia spoznali obec Rybník a jej históriu, navštívili Ľudový dom v obci, stretli sa s predstaviteľmi obce na obecnom úrade a vychutnali si milý program v škole a neskorší koncert v kostole, ktorým už tradične nesklamala Folklórna skupina Mareka Uhnáka. Ďalšie putovanie všetkých zúčastnených viedlo do Bratislavy, hlavného mesta našej krajiny, taktiež  navštívili vodné dielo Gabčíkovo, ochutnali slovenskú kuchyňu v Slovenskom Grobe, dozvedeli sa zaujímavosti o Slovenských elektrárňach v Mochovciach a v neposlednom rade navštívili naše okresné mesto Levice  a jeho dominantu – hrad s expozíciou v Tekovskom múzeu. Dúfame, že sa im tieto miesta páčili a odnesú si z pobytu v našej krajine tie najkrajšie spomienky.

Zorganizovať takýto projekt určite nie je jednoduchou záležitosťou, a preto si nesmierne vážime pomoc, ktorú nám poskytli viaceré organizácie. Osobitné poďakovanie patrí:

-        pánovi Petrovi Šrámekovi, starostovi obce Rybník,

-        spoločnosti VÚEZ, a.s. Levice,

-        Rodičovskému združeniu pri ZŠ s MŠ Rybník,

-        reštaurácii Krivín,

-        pánovi Jozefovi Mäsiarovi, predsedovi Rady školy,

-        Ing. Michaele Hradilekovej,

-        Folklórnej skupine Mareka Uhnáka,

-        pani Bajanovej (Ľudový dom v Rybníku),

-        pedagogickým i nepedagogickým zamestnancom školy,

-        obetavým rodičom našich žiakov.

• Šaliansky Maťko - školské kolo

• V školskom kole súťaže v prednese slovenskej povesti sa naši žiaci umiestnili nasledovne:

1. kategória (2. – 3. ročník)

1. miesto - Ema Bobáková – postup do okresného kola
            2. miesto - Nina Fialová
            3. miesto - Adam Helmeš

2. kategória (4. – 5. ročník)

1. miesto - Lukáš Havran – postup do okresného kola
            2. miesto - Adam Sádovský
            3. miesto - Nikola Uhnáková, Adam Švrček

3. kategória (6. – 7. ročník)

1. miesto  - Hana Ižoldová – postup do okresného kola
            2. miesto - Michal Rusnák
            3. miesto -  Jakub Ižold

Víťazom srdečne blahoželáme a držíme palce v okresnom kole, ktoré sa uskutoční 22. 2. v Leviciach.

• Športová akadémia Mateja Tótha na našej škole pokračuje....

• Akadémia pôsobí na Základnej škole s materskou školou v Rybníku už tretí rok. Ďakujeme hlavne obci Rybník za poskytnutie finančných prostriedkov. Veľká vďaka patrí aj pánovi trénerovi Mgr. Miroslavovi Strakovi. Tréningy vedie s nadšením, ktoré prenáša aj na žiakov.

Športová akadémia Mateja Tótha je založená na svojej vlastnej filozofii, ktorá sa venuje pohybovej príprave detí v predškolskom veku a žiakov 1. stupňa. Cieľom je, aby deti systematicky a správne športovali, mali radosť z pohybu, ktorá pretrvá až do dospelosti.

Tréningový proces stojí na troch pilieroch, a to je športový tréning, vývojová kineziológia a psychológia v športe.

Športový tréning je zameraný na rozvoj všeobecných pohybových schopností, funkčného rozvoj organizmu a  rozvoja základných lokomócií. Prostredníctvom vývojovej kineziológie sa učia vykonávať pohyby správne, kompenzovať nesprávne pohybové vzory, ktoré súvisia s jednostrannou činnosťou detí. Psychologická príprava pozostáva z relaxácie, koncentrácie a vizualizácie.

Športová akadémia Mateja Tótha sa stará o svojich trénerov a poskytuje im školenia, stretnutia a vzdelávania.

Ďakujeme celému kolektívu akadémie za tento projekt, ktorý prináša našim deťom radosť, pohyb a v neposlednom rade zdravie.