Školské dokumenty
Prevádzkový poriadok - dodatok COVID
Dodatok k Prevádzkového poriadku
Základnej školy s materskou školou, Školská 10, Rybník
v súvislosti s výskytom ochorenia COVID-19 v SR
Zriaďovateľ: Obec Rybník
Prevádzkovateľ: ZŠ s MŠ, Školská 10, Rybník
Vypracované dňa: 27.05.2020
Zaslané na RÚVZ so sídlom v Nitre dňa: 28. 05. 2020
Dodatok k prevádzkovému poriadku zariadenia školského stravovania bol vypracovaný v súlade s Usmernením hlavného hygienika Slovenskej republiky k prevádzke zariadení pre deti podľa § 24 zákona č. 355/2007 Z.z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Usmernenie bolo vydané pod č. SOPZŠČ/4317/94824/2020 zo dňa 22.05.2020 s cieľom poskytnúť usmernenie pre obnovenie prevádzky zariadení pre deti v zmysle Opatrenia Úradu verejného zdravotníctva pri ohrození verejného zdravia č. OLP/4204/2020 zo dňa 22.05.2020.
Opatrením Úradu verejného zdravotníctva pri ohrození verejného zdravia č. OLP/4204/2020 zo dňa 22.05.2020 bolo doplnené Opatrenie č. OLP/4083/2020 zo dňa 19.05.2020. Týmto doplnením bola uložená výnimka podľa bodu A v bode 10. za podmienok uvedených v rozhodnutí ministra školstva, vedy, výskumu a športu a ak tak rozhodol zriaďovateľ neplatí nariadenie o uzatvorení zariadení a s účinnosťou od 1. júna 2020 môže byť obnovená prevádzka týchto zariadení pre deti:
- 10.1 materské školy,
- 10.2 materské školy pre deti so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami,
- 10.3 materské školy pri zdravotníckych zariadeniach,
- 10.4 základné školy na účel výchovy a vzdelávania žiakov nultého ročníka, prvého až piateho ročníka a na účel konania komisionálnych skúšok a jazykových skúšok,
- 10.5 základné školy pre žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami na účel výchovy a vzdelávania žiakov prípravného ročníka, prvého až deviateho ročníka,
- 10.6 základné školy pri zdravotníckych zariadeniach na účel výchovy a vzdelávania žiakov prvého až deviateho ročníka,
- 10.7 školské kluby detí.
Dodatok k prevádzkovému poriadku materskej školy bol vypracovaný v súlade s Usmernením pre zariadenia školského stravovania vydaného Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky zo dňa 18.mája 2020 č. 2020/11823:1-A2110.
Rozhodnutím MŠVVaŠ SR č. 2020/12033:1-A2110 zo dňa 22.05.2020 v súlade s Opatrením ÚVZ SR č. OLP/4204/2020 zo dňa 22.05.2020 s účinnosťou od 1. júna 2020 sa umožnilo obnovenie školského vyučovania:
- podľa písm. a), ak tak rozhodne zriaďovateľ
1. v materských školách,
2. v materských školách pre deti so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami,
3. v materských školách pri zdravotníckych zariadeniach,
4. v základných školách na účel výchovy a vzdelávania žiakov nultého ročníka a prvého až piateho ročníka a na účel konania komisionálnych skúšok a jazykových skúšok,
5. v základných školách pre žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami na účel výchovy a vzdelávania žiakov prípravného ročníka a prvého až deviateho ročníka,
6. v základných školách pri zdravotníckych zariadeniach na účel výchovy a vzdelávania žiakoch prvého až deviateho ročníka;
- podľa písm. d) obnovenie prevádzky školských klubov detí, ak tak rozhodne zriaďovateľ.
Obsah
1. Všeobecné podmienky prevádzky základnej školy
2. Podmienky prevádzky ZŠ
2.1. Prijímanie žiakov do školy
2.2. Preberanie žiakov ZŠ/odovzdávanie žiakov zo ZŠ
3. Zásady osobnej hygieny
4. Pitný režim
5. Stravovanie detí
6. Ďalšie zásady prevádzky
7. Sanitácia priestorov ZŠ
8. Povinnosti zamestnancov
9. Krízový plán ZŠ
Príloha č. 1 Zdravotný dotazník pre zamestnanca
Príloha č. 2 Vyhlásenie
Príloha č. 3 Vzor dezinfekčného programu
Príloha č.4 Úprava organizácie vyučovania počas mesiaca jún 2020
-
- Všeobecné podmienky prevádzky základnej školy
-
- Podmienky základnej školy (ďalej len ZŠ) sú zosúladené s požiadavkami všeobecne záväzných právnych predpisov upravujúcich ochranu verejného zdravia a súčasne sú tieto podmienky prispôsobené mimoriadnej epidemiologickej situácii spôsobenej novým koronavírusom SARS-CoV-2 v SR.
- Žiaci do základnej školy 1. - 5. ročníka a školského klubu sú prijímané do skupín na základe kritérií určených ministerstvom, najviac 20 žiakov v jednej skupine.
- Základná škola s materskou školou, Školská 10, Rybník má v čase mimoriadnej epidemiologickej situácie v prevádzke 5 skupín s počtom 7-18 žiakov v jednej skupine. Prevádzka školského klubu je od 12:00 do 16:00.
-
- O jednu skupinu sa stará vždy iba určený pedagogický pracovník, ktorý sa nemôže striedať v rámci viacerých skupín, ani stretávať sa s ostatnými pracovníčkami zabezpečujúcimi výchovno - vzdelávací proces žiakov v iných skupinách. O jednu skupinu sa môžu starať aj dvaja určení pracovníci. Dôležité je zachovať princíp, že starostlivosť o jednu skupinu budú zabezpečovať vždy tí istí zamestnanci.
- Každá skupina žiakov funguje v priestoroch zariadenia ako samostatná, úplne uzatvorená jednotka takým spôsobom, aby bola po celý čas pobytu žiakov v zariadení dodržiavaná požiadavka skupinovej izolácie, t.j. maximálne možného vzájomného oddelenia jednotlivých skupín žiakov, vrátane personálu. Každá skupina má vyčlenenú časť šatne, kmeňovú učebňu využívanú aj ako školský klub, vonkajšie hracie a športové plochy.
- Skupina žiakov sa nesmie meniť, aj keď počet žiakov klesne, nebude dochádzať k migrácií žiakov medzi jednotlivými skupinami. K zmene v skupine môže prísť až v nasledujúcom týždni po dosiahnutí nízkeho počtu žiakov.
- Do zariadenia budú prednostne prijímané deti rodičov, ktorí pracujú a pracovali po celý čas trvania mimoriadnej situácie vyhlásenej na území SR od 11.03.2020 a núdzového stavu v prvej línií najmä zdravotníci, zamestnanci v sociálnych službách, vojaci, policajti, hasiči, predavači, vodiči.
- Zariadenie môže podľa rozlohy priestorov, v záujme zachovania bezpečnej vzdialenosti detí dočasne obmedziť dochádzku deťom, ktorých rodičia sú na rodičovskej dovolenke, poskytujú súčasne starostlivosť dieťaťu s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom, alebo sú dlhodobo nezamestnaní.
Povinnosti prevádzkovateľa:
- Preškoliť a viesť dokumentáciu o preškolení zamestnancov zariadenia o vydaných opatreniach príslušných orgánov verejného zdravotníctva na zamedzenie šírenia ochorenia COVID- 19, poznatkoch, všetkých preventívnych opatreniach, ktoré musí poznať a realizovať v praxi výkonu poskytovania sociálnej služby zariadení každý zamestnanec ohľadom ochorenia COVID-19.
- Upraviť spôsob dezinfekcie a sanitácie priestorov v prevádzke (frekvenciu používaných čistiacich a dezinfekčných prostriedkov, čistiacich pomôcok), vedenia dokumentácie o vykonávaní sanitácie v prevádzke; dôsledne vykonávať dezinfekciu plôch a priestorov na dennej báze a povinne viesť o tom dokumentáciu.
- O podozrení na nákazu ochorením COVID-19 v zariadení, zariadenie informuje príslušný RÚVZ tak, ako v prípade iných infekčných ochorení.
- Ak sa u zamestnanca zariadenia objavia príznaky nákazy ochorením COVID – 19 v priebehu jeho pracovného dňa, bezodkladne o tom informuje riaditeľa zariadenia. Pri podozrení na ochorenie COVID 19 v zariadení, zariadenie postupuje podľa usmernenia miestne príslušného RÚVZ.
- Štatutár zariadenia zabezpečí dôsledné dodržiavanie aktuálnych hygienicko-epidemiologických opatrení Úradu verejného zdravotníctva SR, vydaných na zamedzenie šírenia ochorenia COVID- 19, hygienických odporúčaní a používanie osobných ochranných pomôcok.
- V ZŠ došlo k úprave vyučovania, harmonogram vyučovania a obedov pre všetky skupiny je súčasťou tohto dodatku ( príloha č.4).
Zariadenie je povinné informovať rodičov o:
- aktuálnych hygienicko-epidemiologických opatreniach v zariadení a celkovej organizácii chodu zariadenia,
- uprednostnení skupiny rodičov v prvej línii v boji s ochorením COVID- 19, ktorým bude starostlivosť o dieťa poskytnutá prednostne,
- čestné vyhlásenie o zdravotnom stave dieťaťa, ktorého vzor je uvedený v prílohe.
- Podmienky prevádzky ZŠ:
- Prijímanie žiakov do školy
- Podmienkou prijatia žiaka do zariadenia je písomné vyhlásenie o tom, že žiak neprejavuje príznaky prenosného ochorenia a nemá nariadené karanténne opatrenie a v rodine dieťaťa nemá žiadny člen nariadenú karanténu (príloha č. 2). Písomné vyhlásenie predkladá zákonný zástupca žiaka pri prvom nástupe žiaka do základnej školy, alebo po každom prerušení dochádzky žiaka do školy v trvaní viac ako tri dni. Do zariadenia sú prijatí len zdraví žiaci.
- Ak by žiak vyžadoval osobitné stravovanie podľa posúdenia lekára všeobecnej zdravotnej starostlivosti alebo lekára so špecializáciou v príslušnom špecializačnom odbore, preukáže zákonný zástupca žiaka túto skutočnosť potvrdením od lekára alebo čestným vyhlásením. Takémuto žiakovi bude zákonný zástupca zabezpečovať individuálne donášanie stravy do zariadenia. Zariadenie zabezpečí prechodné uskladnenie stravy a jej vydanie žiakovi prostredníctvom personálu školskej jedálne.
- Zákonní zástupcovia žiaka sú upozornení na povinnosť bezodkladne informovať príslušného pedagogického pracovníka a riaditeľa školy o každej náhlej zmene zdravotného stavu, ktorá nastala u žiaka, príp. u osôb žijúcich v spoločnej domácnosti.
- Zákonní zástupcovia sú povinní bezodkladne informovať príslušného pedagogického pracovníka a riaditeľa školy o situácii, ak je u žiaka podozrenie alebo potvrdené ochorenie na COVID-19. Povinnosťou zákonného zástupcu je aj bezodkladné nahlásenie karantény, ak bola dieťaťu nariadená lekárom všeobecnej zdravotnej starostlivosti pre deti a dorast alebo miestne príslušným regionálnym hygienikom. Za týchto podmienok je žiak zo školy vylúčený.
- Zákonní zástupcovia sú poučení o tom, aby žiaci s cieľom ochrany pred komunitným šírením ochorenia COVID-19 v ZŠ, prichádzali a odchádzali len s osobami, ktoré so žiakom žijú v spoločnej domácnosti.
- Zákonní zástupcovia zodpovedajú za dodržiavanie hygienicko-epidemiologických opatrení pri príchode žiaka do ZŠ a pri odchode žiaka zo ZŠ (nosenie rúšok, dodržiavanie odstupov, dezinfekcia rúk).
- Preberanie žiakov ZŠ/odovzdávanie žiakov zo ZŠ
- Zákonní zástupcovia v čase mimoriadnej epidemiologickej situácie do vnútorných priestorov školy nevstupujú.
- Štatutár zariadenia určí, či umožní vstup jednej sprevádzajúcej osoby s dieťaťom do šatní zariadenia, uvedené odporúčame zvážiť najmä u detí zdravotne znevýhodnených, ktoré potrebujú pomoc zákonného zástupcu,
- zodpovedná za preberanie žiakov do skupiny/ranného školského klubu vykonáva každodenný ranný zdravotný filter, ranné meranie teploty bezkontaktným teplomerom žiakov každej skupiny a dezinfekciu rúk.
- V prípade, že žiak prejavuje príznaky ochorenia, alebo mu bola nameraná zvýšená telesná teplota alebo horúčka (37,0 oC a vyššia), žiak nebude do zariadenia prijatý.
- V prípade, ak sa prejavia príznaky ochorenia počas pobytu v zariadení, zamestnanci zariadenia okamžite izolujú dieťa od ostatných detí v miestnosti určenej na dočasnú izoláciu detí, kontaktujú sprevádzajúcu osobu a odovzdajú jej dieťa pred vstupom do zariadenia.
- Po zistení príznakov je rodič povinný nechať dieťa doma najmenej 48 hod. V prípade pretrvávajúcich ťažkostí (sekrécia, kašeľ) je rodič povinný telefonicky kontaktovať príslušného lekára praktickej starostlivosti o deti a dorast, ktorý rozhodne o ďalšom postupe.
- Poverený zamestnanec je povinný pravidelne sledovať zdravotný stav detí a zamestnancov, zdržujúcich sa v zariadení so zameraním na príznaky respiračného ochorenia.
- O vykonaní ranného filtra personál denne vedie evidenciu. Nie je potrebné zaznamenávať údaje o všetkých deťoch. Evidencia môže byť stručná, s uvedením informácie, že vstupný filter bol vykonaný u všetkých detí a nebola zistená zvýšená telesná teplota 37,0 oC, ani žiadny z príznakov prenosného ochorenia u žiadneho z detí. Ak bolo v rámci filtra zachytené dieťa podozrivé z ochorenia, ktoré následne nebolo do kolektívu prijaté, je potrebné mať v evidencii zachytenú túto informáciu.
- V prípade, že má žiak alergiu a s ňou spojené zdravotné ťažkosti, je potrebné zo strany zákonného zástupcu predložiť lekárske potvrdenie o tomto ochorení.
- Počas príchodu do zariadenia personál zariadenia a zákonní zástupcovia medzi sebou dodržiavajú bezpečnú vzdialenosť, minimálne 2 m.
- Prevádzkovateľ zariadenia je povinný zabezpečiť pri vstupe do zariadenia voľne dostupnú, na bezpečnom mieste umiestnenú, dezinfekciu rúk alebo jednorazové rukavice pre zamestnancov zariadenia, prípadne pre osoby vstupujúce do zariadenia (v prípade, ak to štatutár vo svojich dočasne platných prevádzkových podmienkach umožní).
- zhromažďovania pohybu osôb pred základnou školou/ v areáli školy by malo byť organizačne zabezpečené vytvorením časového harmonogramu pre postupný príchod jednotlivých skupín žiakov do školy (napr. s odstupom 10 minút). Škola môže dočasne prispôsobiť aj začiatok vyučovania pre jednotlivé skupiny.
- Žiak do ZŠ vstupuje len s prekrytými hornými dýchacími cestami (rúško, šál, šatka). Pred vstupom si žiak dezinfikuje ruky. Vstupuje do šatne bez sprievodu zákonného zástupcu, v šatni si do skrinky odloží rezervné rúško (pre prípad znečistenia svojho používaného rúška). Ak žiak nemá náhradné rúško a je potrebná jeho výmena, zabezpečí ju škola.
- Žiak po odložení vrchného odevu, obuvi a náhradného rúška odchádza umyť ruky pod tečúcou teplotou vodou s použitím tekutého mydla po dobu najmenej 20 sekúnd. Následne prichádza do kmeňovej učebne- svojej skupiny/svojho školského klubu.
- Postup pri odovzdávaní detí z kolektívu bude zabezpečovaný podobne ako preberanie, najmä pri dodržiavaní dištančných opatrení medzi jednotlivými zákonnými zástupcami
a pedagogickými pracovníkmi.
-Presun skupín žiakov, pohyb po chodbách, návšteva zariadení osobnej hygieny, spoločných priestorov je organizačne zabezpečená nasledovne: Odporúča sa, aby žiaci využívali čas počas prestávok v tried v rámci svojej skupiny. Pokiaľ je to možné bolo by vhodnejšie umožniť žiakom využívanie zariadení na osobnú hygienu počas vyučovacích hodín. Dohliadať, aby sa žiaci počas prestávok nezotrvávali v zariadeniach na osobnú hygienu.
- Zásady osobnej hygieny
- Pedagogickí pracovníci a žiaci v zariadení sú poučení o nutnosti pravidelného a častého umývania rúk teplou vodou a tekutým mydlompo dobu najmenej 20 sekúnd a o dodržiavaní zásad respiračnej hygieny (kašlať, kýchať do vreckovky, resp. lakťového ohybu).
- Pravidelné a časté umývanie rúk vykonávajú žiaci aj personál vždy pred konzumovaním stravy, po príchode z vonkajšieho prostredia, po každom použití toalety, po vyčistení nosa, zakašľaní, kýchnutí, pred nasadením rúška na tvár, po jeho úprave, príp. zložení, po manipulácii s odpadom a kedykoľvek pri pocite znečistenia rúk. Personál zariadenia si aplikuje i dezinfekciu na ruky.
- Personál, ani deti si nepodávajú ruky, nedotýkajú sa neumytými rukami očí, nosa a úst. Personál sa pokúsi zabezpečiť, aby sa žiaci vyhýbali vzájomnému telesnému kontaktu.
- v triedach/školskom klube sa počas dňa nesmú za žiadnych okolnosti premiestňovať do inej triedy, resp. skupiny.
- Žiaci nosia rúško všade vo vnútorných priestoroch ZŠ, okrem svojej skupiny v interných (vo svojej kmeňovej učebni) a externých priestoroch školy, v ktroýchprebieha výchovno -vzdelávací proces.
- Osušenie rúk musí byť zabezpečené jednorazovými utierkami, textilné uteráky a vzduchové sušiče sa nepoužívať.
- Zariadenia osobnej hygieny sú vybavené tekutým mydlom a jednorázovými papierovými utierkami (obrúskami).
- Pitný režim
- Pitný režim žiakov je zabezpečený prostredníctvom zákonných zástupcov (svoje vlastné fľaše), pričom každá musí byť označená menom žiaka.
- Stravovanie detí
- V školskom stravovacom zariadení je stravovanie žiakov zabezpečené v bežnej podobe, pri zachovaní sprísnených hygienických opatrení.
- Pri vstupe do školskej jedálne je zabezpečená dezinfekcia.
- - Počas prítomnosti v školskej jedálni si deti prekrývajú horné dýchacie cesty rúškom, ktoré je možné sňať počas konzumácie obeda.
- Výdaj jedla je potrebné uskutočniť do troch hodín od jeho prípravy v záujme dodržania epidemiologickej bezpečnosti.
- V prípade stravovania v jedálni základnej školy odporúčame stravovanie v skupinách tak, ako sú žiaci v triedach tak, aby sa skupiny nepremiešavali.(príloha č.4)
- Stravu vydáva personál spolu s čistým hygienicky baleným príborom.
- Žiaci si jedlo a nápoje sami odoberajú cez výdajné okno v školskej jedálni.
- S dokladaním jedál, nápojov a príborov vypomáha sprevádzajúci pedagogický zamestnanec v rámci výchovy a vzdelávania k stravovacím návykom.
- Ďalšie zásady prevádzky
- V prípade výskytu ochorenia žiaka počas pobytu v ZŠ je potrebné ho izolovať od ostatných žiakov skupiny a bezodkladne kontaktovať zákonného zástupcu.
- Aktivity v ZŠ sú organizované tak, aby žiaci väčšiu časť dňa trávili vonku v rámci svojej skupiny v areáli školy. Telesno - výchovné aktivity sa konajú taktiež v areáli školy v rámci svojej skupiny.
- Základná škola do konca školského roka neorganizuje žiadne spoločné akcie - besiedky, rozlúčky so školským rokom a iné hromadné podujatia, kde dochádza k združovaniu väčšieho množstva osôb. ZŠ neorganizuje školy v prírode a viacdňové výlety.
- Sanitácia priestorov ZŠ
- Pracovník zodpovedný za sanitáciu priestorov ZŠ je informovaný a poučený o sprísnených podmienkach čistenia a o potrebe priebežného čistenia a dezinfekcie dotykových plôch, ostatných povrchov a predmetov vrátane zariadení osobnej hygieny.
- Priestory ZŠ, dotykových plôch, ostatných povrchov a predmetov, ktoré prišli do kontaktu so žiakmi a personálom, všetkých povrchov, kľučiek, zariadení osobnej hygieny, šatňových skriniek ako aj pomôcok používaných v rámci telesnej výchovy/športovej činnosti a prvkov vo vonkajšom areáli, je potrebné čistiť a dezinfikovať dvakrát denne dezinfekčným prostriedkom s virucídnym účinkom s predpísanou koncentráciou a dobou pôsobenia. Pracovníčka počas vykonávania sanitácie používa osobné ochranné prostriedky. O vykonaných činnostiach vedie evidenciu.
- Všetky vnútorné priestory ZŠ je potrebné počas dňa pravidelne krátko a intenzívne vetrať, min. raz za hodinu.
- Dezinfekciu povrchov dotykových plôch (kľučiek, vodovodných batérií, splachovačov, klávesnice PC, pracovných stolov vykonáva personál zariadenia pravidelne, niekoľkokrát denne.
- Zariadenia osobnej hygieny sú čistené a dezinfikované 2 x denne a podľa potreby.
- Odpadové nádoby v priestoroch školy u bez vrchného uzatvárania.
- Sanitácia priestorov sa vykonáva podľa schváleného prevádzkového poriadku zariadenia a podľa tabuľky v prílohe - hygienicko-epidemiologický režim, vzor dezinfekčného programu.
- Vedie sa dokumentácia o vykonávaní sanitácie v ZŠ.
- Povinnosti zamestnancov
- Zamestnanec vyplní dotazník o aktuálnom zdravotnom stave pri prvom nástupe do zamestnania (príloha č.1 - Zdravotný dotazník).
- Pokiaľ zamestnanec žije v spoločnej domácnosti s osobou chorou na COVID-19, alebo podozrivou z ochorenia COVID-19, alebo bol s takouto osobou v kontakte, alebo v jeho blízkej rodine, s ktorou je v styku, alebo je niektorý príslušník rodiny v karanténe, je zamestnanec povinný bezodkladne oznámiť túto skutočnosť zamestnávateľovi.
- Zamestnanec je povinný zmerať si telesnú teplotu ráno pred odchodom do zamestnania. V prípade zvýšenia teploty nad fyziologickú úroveň nenastúpi do zamestnania, oznámi to zamestnávateľovi a kontaktuje ošetrujúceho lekára.
- Personál zariadenia, ktorý začne prejavovať príznaky akútneho respiračného ochorenia nesmie nastúpiť do zamestnanie a musí telefonicky kontaktovať ošetrujúceho lekára a územne príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva.
- Zamestnanci zariadenia sa počas prevádzky v interiéri a exteriéri zariadenia pohybujú s vhodne prekrytými hornými dýchacími cestami (rúško, šál, šatka) dobrovoľne, ale v kontakte s inou osobou (napr. osoba sprevádzajúca dieťa) komunikujú povinne s vhodne prekrytými hornými dýchacími cestami (rúško, šál, šatka); toto opatrenie sa nevzťahuje na deti, ktoré nemusia mať prekrytú tvárovú časť.
- Nepedagogický zamestnanec školy nosí rúško a ochranný štít alebo ochranné okuliare.
- Pedagogický zamestnanec a odborný zamestnanec (napr. asistent učiteľa alebo špeciálny pedagóg) majú odporúčané nosiť rúško a ochranný štít alebo ochranné okuliare pri výkone výchovno-vzdelávacieho procesu, táto sa nevzťahuje pri konzumácií nápojov a pokrmov. Pravidelná výmena rúšok je potrebná najneskôr po 6 hodinách.
- Odporúča sa organizovať činnosti pre deti tak, aby čo najväčšiu časť dňa trávili v exteriéri zariadenia a zabezpečiť organizáciu ich činností v oddelených menších skupinách.
- Zamestnanci zariadenia zabezpečia, aby sa skupiny detí v exteriérových aj interiérových priestoroch striedali za účelom zamedzenia zoskupovaniu väčšieho počtu detí.
-Každý zamestnanec bol povinne preškolený zamestnávateľom o poznatkoch, preventívnych opatreniach, ktoré musia poznať a realizovať v praxi s ohľadom ochorenia COVID-19.
- Zamestnávateľ je povinný viesť dokumentáciu o preškoľovaní zamestnancov.
Potrebné je rešpektovať všeobecné zásady prevencie pred nákazou ochorením COVID – 19 zo strany zamestnancov zariadenia, vypracované v súlade s odporúčaniami Ministerstva zdravotníctva SR pre verejnosť a to najmä:
- Umývať si ruky často mydlom a teplou vodou. Ruky si utierať jednorazovou papierovou utierkou. Ak nie je k dispozícii mydlo a voda, treba použiť dezinfekčný prostriedok na ruky na báze alkoholu.
- Nedotýkať sa neumytými rukami očí, nosa i úst.
- Zakrývať si nos a ústa pri kašlaní a kýchaní jednorazovou papierovou vreckovkou a následne je zahodiť do koša.
- Vyhýbať sa blízkemu kontaktu s ľuďmi, ktorí javia príznaky respiračného ochorenia.
- Dodržiavať vzdialenosť najmenej dva metre medzi sebou.
- Nechodiť do oblastí v vysokou koncentráciou ľudí.
- V domácnosti dbať na zvýšenú dezinfekciu povrchov. Rizikové skupiny zamestnancov a detí:
Do tejto rizikovej skupiny zamestnancov patria najmä:
- Starší ľudia vo veku nad 60 rokov a viac
- Zamestnanci s chronickými ochoreniami srdca a pľúc
- Zamestnanci s pľúcnou chorobou
- Zamestnanci s chronickými ochoreniami so zníženou imunitou
-Odporúča sa, aby zamestnanci zariadenia, ktorí spadajú do rizikovej skupiny, zvážili návrat do zamestnania a v prípade znovu zaradenia sa do pracovného procesu venovali zvýšenú pozornosť ochrane svojho zdravia.
- plán ZŠ
-Kapacita zariadenia počas pandémie: počet prijatých žiakov, vytvorených skupín, zoznam všetkých pedagogických i nepedagogických zamestnancov podieľajúcich sa na prevádzke zariadenia, vrátane vytvorenia záložného tímu zamestnancov.
-Krízová situácia môže vzniknúť vtedy, ak zamestnanec/dieťa ochorie na COVID-19 alebo bude mať nariadenú karanténu z dôvodu kontaktu s osobou potvrdeným ochorením COVID-19. V takom prípade je ohrozená prevádzka zariadenia. V prípade, že by takáto situácia nastala, zamestnanec/zákonný zástupca dieťaťa bezodkladne túto skutočnosť oznámi zriaďovateľovi, riaditeľovi a nenastúpi do zariadenia. Bude kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára, príslušný RÚVZ a postupovať podľa jeho pokynov.
- V prípade ochorenia alebo nariadenej karantény zamestnancom prevádzky uviesť spôsob zabezpečenia prevádzky. Pokiaľ zariadenie nedokáže zabezpečiť prevádzku v núdzovom režime z personálnych alebo iných závažných materiálno-technických dôvodov, zariadenie bude uzatvorené a nebude pokračovať v prevádzke.
- Cieľom krízového plánu prevádzky je stanoviť záväzný postup pre všetkých zamestnancov a zákonných zástupcov detí v prípade, že dôjde k ochoreniu alebo nariadeniu karantény zamestnanca v súvislosti s ochorením COVID-19. Preventívne a represívne protiepidemické opatrenia budú bezodkladne zabezpečované a nariaďované v úzkej súčinnosti s príslušným RÚVZ.
S dodatkom k Prevádzkovému poriadku a s Krízovým plánom boli preukázateľne oboznámení všetci zamestnanci podieľajúci sa na prevádzke .
pracovná pozícia
meno a priezvisko
podpis
dátum podpisu
Príloha č. 1
Zdravotný dotazník pre zamestnancov pred návratom dozamestnania
(Ochorenie COVID – 19 spôsobené koronavírusom SARS-CoV-2)
Meno:
Priezvisko:
Dátumnarodenia:
Dôvodpoužitiatohtodotazníka:
PríslušnéRegionálneúradyverejnéhozdravotníctvapožadujúmonitorovanie zdraviazamestnancov,ktorí savracajúspäťdozamestnaniazakejkoľvekneprítomnostinapracoviskusúvisiacejsochorenímCOVID–19,resp.koronavírusomSARS-CoV-2. Jedôležité,abypracoviskobolobezpečnýmmiestomnaprácuprevšetkýchzamestnancovajvsúlades§5,Zákonač.124/2006Z.z..
Dotazníkvypĺňakaždýzamestnanecpredvstupomdozamestnania.
Prehlasujem,ženemámzvýšenúteplotunad37°C (po nameranízvýšenejteploty do 37,5 °C,odporúčameopätovnezmeraťteplotupo5minútach)*:
ÁNO
NIE
Prehlasujem,ženepociťujemškriabanievhrdle(bolesťhrdla) *:
ÁNO
NIE
Prehlasujem,ženepociťujembolesťhlavy*:
ÁNO
NIE
Prehlasujem,ženepociťujemťažkostisdýchaním *:
ÁNO
NIE
Prehlasujem,ženemám kašeľ*:
ÁNO
NIE
Prehlasujem,ženepociťujemneobvyklúúnavu*:
ÁNO
NIE
Ak zamestnanec má niektorý z vyššie uvedených príznakov, neodkladne o tom informuje svojho nadriadeného. Odporúčame ihneď poslať zamestnanca z práce domov.
Následne má zamestnanec telefonicky kontaktovať svojho všeobecného lekára, ktorý určí podľa zdravotných ťažkostí a anamnézy ďalší postup. Takto postupuje zamestnanec aj v prípade výskytu ťažkostí doma. Zamestnanec bude informovať zamestnávateľa - či má na daný deň celodennú domácu liečbu, prípadne či je na PN, alebo na základe konzultácie so všeobecným lekárom a opakovaného merania teploty doma môže na druhý deň nastúpiť do práce.
V prípade výskytu uvedených príznakov v priebehu nasledujúci dní (do nasledujúceho vyplnenia dotazníka zamestnancom) je postup rovnaký.
Dátum: ...........................................
podpiszamestnanca
TentozdravotnýdotazníkvypĺňazamestnanecabudeplatnýdodobypominutiapandemickejepidémiekoronavírusomSARSCoV-2 a ochorenia COVID– 19abude archivovaný podľa platných právnych predpisov GDPR.
*nehodiace sa škrtnite
Príloha č.2
Čestné vyhlásenie o zdravotnom stave dieťaťa
Meno a priezvisko dieťaťa:
Dátum narodenia:
Adresa trvalého pobytu:
Meno a priezvisko sprevádzajúcej osoby dieťaťa:
Čestne vyhlasujem, že u vyššie uvedeného dieťaťa sa neprejavili za obdobie posledných 14 dní príznaky vírusového infekčného ochorenia (napr. nádcha, chrípka, kašeľ, sekrécia z nosa, náhla strata čuchu alebo chuti....) a dieťa nežije v domácnosti s osobou chorou na COVID-19, alebo podozrivou z ochorenia COVID -19, ani nebolo s takouto osobou v kontakte, a v jeho blízkej rodine, s ktorou je v styku, nie je žiadny príslušník rodiny v karanténe v súvislosti s týmto ochorením. Som si vedomý (á) právnych následkov nepravdivého vyhlásenia, najmä som si vedomý (á), že by som sa dopustil (a) priestupku podľa §56 zákona č. 355/2007Z.z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
V.................................. Dňa.............................. ..................................................................
Meno a podpis sprevádzajúcej osoby dieťaťa
Príloha č. 3 Hygienicko-epidemiologický režim
Predmet
Druh a koncentrácia dezinfekčného roztoku
Expozícia (min.)
Poznámka
Podlahy
Chloramín T
3%
30 min.
2 x denne umyť pripraveným pracovným roztokom a nechať zaschnúť
Stoly, stoličky, parapety, vozíky
Chloramix DT
2 tbl/2,5 l
30 min.
Denne vytrieť na mokro pripraveným roztokom a nechať zaschnúť
Chladničky
Chloramix DT
1 tbl/1 l
30 min.
Po odmrazení mechanicky očistiť a vytrieť dezinfekčným roztokom 1x týždenne
Kuchynské riady
Chloramix DT
2 tbl/10 l
30 min.
Po umytí ponoriť do dezinf. roztoku a potom opláchnuť,neutierať!!
Umývadlá
Chloramix DT
2 tbl/10 l
10 min/Z
Denne umyť a vytrieť dezinfekčným prostriedkom, nechať pôsobiť uvedený čas, opláchnuť
Steny, lakované nátery, kľučky, vodovodné batérie
Chloramix DT
2 tbl/10 l
30 min.
Naniesť na plochy, neoplachovať, nechať zaschnúť týždenne
Koše na odpadky
Chloramix DT Chloramín T
2 tbl/10 l
2%
do zaschnutia
po vyprázdnení mechanicky očistiť a vymyť dezinfekčným prostriedkom zvonku aj vo vnútri
Záchody
Chloramix DT
2 tbl/10 l
Zaliať dez. roztokom a nechať pôsobiť 30 min.
Podľa potreby min 2x denne umyť dezinfekčným roztokom sedadlá, kľučky, steny, podlahu, do misy naliať dezinfekčný roztok nechať pôsobiť/pozor nie jednou utierkou/
Kefa na WC
ChloramixDTChloramínT
2 tbl/10 l
2%
Ponoriť
trvale namáčať v dezinfekčnom roztoku, ktorý sa denne mení
Prostriedky na upratovanie: handry, mopy, kefy, vedrá
Chloramix DT
8 tbl/10 l
30 min
po upratovaní dobre vypláchnuť vodou, dezinfikovať určený čas, opláchnuť , osušiť a raz týždenne vyprať v pračke
Sifóny
Chloramix DT
1 tbl/sifón
30 min
Vložiť do otvoru a nechať rozpustiť. Odporúčame vložiť (zaliať) po prac. dobe a nechať do nasledujúceho dňa.
Vane umývadlá, pisoáre, sprchovacie kúty
Chloramix DT
1tbl./5 l vody
Na rohože a rošty v sprchovacích kútoch Savo proti plesniam
mechanicky očistiť, potom nastriekať dezinfekčný nechať pôsobiť u vaní do ďalšieho použitia. Pri pisoároch preliať niekoľkokrát denne.
Drez na umývanie riadu
Chloramix DT
1 tbl./5 l vody
30min.
po mechanickom očistení saponátom poliať celú plochu a naliať aj do odpadu. Neoplachovať!!
Výťahy
Chloramix DT
2 tbl./10 l vody
30 min
Mechanický očistiť aj kefkou vyčistiť a následne umyť dezinfekčným roztokom. Kamienky povysávať.
-