Individuálne vzdelávanie
Smernica o individuálnom vzdelávaní
Čl. 1
Úvodné ustanovenie
Účelom tejto smernice je popísať činnosti a spôsob ich realizácie súvisiace s procesom individuálneho vzdelávania žiakov v súlade so Zákonom č. 245/2008 o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov a Metodických pokynov.
Postupuje podľa /legislatíva /:
- § 5 ods. 3 písm. h) zákona NR SR č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov,
- § 24 ods. 2 písm. a),b) zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov,
- § 24 ods. 3-14 zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov,
- § 26 ods.2,3 zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov,
- § 24 ods. 6 a ods. 13 zákona č. 245/2008 Z. z. v znení neskorších predpisov,
- § 57 ods. 1 písm. b) až e) a písm. g), písm. j) až l) zákona č. 245/2008 Z. z. v znení neskorších predpisov,
- Zákona č. 71/1967 Zb. o správnom konaní v znení neskorších predpisov,
- § 5 a § 7 vyhlášky 307/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní žiakov s intelektovým nadaním,
- § 19 ods. 2 Vyhlášky č. 244/2011 Z. z. o základnej škole,
- Metodického pokynu č. 22/2011 na hodnotenie žiakov základnej školy.
Čl.2
Podmienky povolenia individuálneho vzdelávania
1. O povolení individuálneho vzdelávania rozhoduje riaditeľ školy, do ktorej bol žiak prijatý (ďalej len „kmeňová škola“), na základe písomnej žiadosti zákonného zástupcu .
Individuálne vzdelávanie sa povoľuje :
- žiakovi školy, ktorému jeho zdravotný stav neumožňuje účasť na vzdelávaní v škole,
- žiakovi prvého a druhého stupňa základnej školy.
2. K žiadosti o povolenie individuálneho vzdelávania podľa odseku 2 písm. a) zákonný zástupca alebo plnoletý žiak priloží vyjadrenie všeobecného lekára pre deti a dorast. Vzdelávanie žiaka zabezpečuje škola, ktorá rozhodla o povolení individuálneho vzdelávania, a to v rozsahu najmenej dve hodiny týždenne.
3. Vzdelávanie žiaka, ktorému bolo povolené individuálne vzdelávanie podľa odseku 2 písm. b) zabezpečuje zákonný zástupca žiaka osobou, ktorá spĺňa kvalifikačné predpoklady vysokoškolského vzdelania druhého stupňa ustanovené pre učiteľov I. stupňa základnej školy.
Žiadosť zákonného zástupcu o povolenie individuálneho vzdelávania podľa odseku 2 písm. b) obsahuje :
- meno, priezvisko, dátum narodenia, rodné číslo a miesto trvalého pobytu žiaka,
- ročník, prípadne polrok a obdobie, na ktoré sa má individuálne vzdelávanie povoliť,
- dôvody na povolenie individuálneho vzdelávania,
- individuálny vzdelávací program, ktorého princípy a ciele vzdelávania musia byť v súlade s princípmi a cieľmi výchovy a vzdelávania podľa tohto zákona,
- popis priestorového a materiálno-technického zabezpečenia a podmienok ochrany zdravia individuálne vzdelávaného žiaka,
- meno a priezvisko fyzickej osoby, ktorá bude uskutočňovať individuálne vzdelávanie žiaka, ktorému má byť povolené individuálne vzdelávanie a jej doklady o splnení kvalifikačných predpokladov,
- zoznam učebníc a učebných textov, ktoré budú pri individuálnom vzdelávaní žiaka používané,
- ďalšie skutočnosti, ktoré majú vplyv na individuálne vzdelávanie žiaka /správy z poradenského centra pri žiakoch so ŠVVP/.
Za relevantné dôvody pre individuálne vzdelávanie sú považované:
- väčšia efektivita vzdelávania a individuálny prístup k žiakovi,
- možnosť prepojenia vyučovania s reálnym, praktickým životom,
- nevyhnutnosť špeciálneho prístupu vzhľadom k osobnostnému nastaveniu žiaka,
- zohľadnenie vzdelávania vzhľadom k talentovému nadaniu žiaka,
- túžba odovzdávať žiakovi rodinné hodnoty,
- pobyt v zahraničí,
- veľká vzdialenosť školy od miesta bydliska,
- možnosť hlbšieho štúdia s ohľadom na preferencie a schopnosti žiaka,
- komplexná výchova detí, formácia charakteru v bezpečnom prostredí.
4. Žiak, ktorému bolo povolené individuálne vzdelávanie, koná komisionálne skúšky v kmeňovej škole. Komisionálne skúšky vykoná z príslušného učiva každého povinného predmetu za každý polrok. Na základe výsledkov komisionálnej skúšky vydá škola vysvedčenie.
5. Žiak, ktorému bolo povolené individuálne vzdelávanie podľa odseku 2 písm. a) na základe odporúčania všeobecného lekára pre deti a dorast z dôvodu zdravotného znevýhodnenia, nevykonáva komisionálnu skúšku. Pedagogický zamestnanec, ktorý zabezpečuje vzdelávanie žiaka, polročne predkladá riaditeľovi školy písomnú správu o postupe a výsledkoch výchovno-vzdelávacej činnosti so žiakom, na základe ktorej po prerokovaní v pedagogickej rade školy sa vykoná hodnotenie a klasifikácia prospechu žiaka.
6. Kontrolu odborno-pedagogického a materiálno-technického zabezpečenia výchovy a vzdelávania a ochrany zdravia žiaka vykonáva kmeňová škola. Z tohto dôvodu je zákonný zástupca povinný umožniť vstup a vykonanie kontroly poverenému školskému inšpektorovi a poverenému zamestnancovi kmeňovej školy.
7. Vzdelávanie podľa individuálneho učebného plánu môže na žiadosť zákonného zástupcu žiaka povoliť riaditeľ školy.
Ak rodič žiada o individuálne vzdelávanie z iných ako zdravotných dôvodov, musí svojmu dieťaťu sám zabezpečiť kvalifikovaného pedagóga – to znamená pedagóga s ukončeným vysokoškolským vzdelaním v študijnom programe Učiteľstvo pre primárne vzdelávanie, v študijnom odbore Učiteľstvo a pedagogické vedy (Zákon č. 245/2008 odsek 4).
8. Vzdelávanie podľa individuálneho učebného plánu môže riaditeľ školy povoliť žiakovi s nadaním, alebo podľa závažných dôvodov, najmä tehotenstva a materstva. Individuálny učebný plán môže riaditeľ školy povoliť aj iným žiakom.
9. Súčasne s povolením vzdelávania podľa individuálneho učebného plánu dohodne riaditeľ školy so zákonným zástupcom žiaka podmienky a organizáciu vzdelávania podľa individuálneho učebného plánu, ktoré musia byť v súlade so schváleným školským vzdelávacím programom a sú záväzné pre
obe strany. Individuálny učebný plán vypracuje škola v spolupráci s pedagogickými zamestnancami a odbornými zamestnancami. Individuálny učebný plán schvaľuje riaditeľ školy.
Čl.3
Rozhodnutie riaditeľa o zrušení povolenia individuálneho vzdelávania
Povolenie individuálneho vzdelávania žiaka riaditeľ školy zruší :
- na základe žiadosti zákonného zástupcu žiaka,
- ak zákonný zástupca žiaka neplní podmienky individuálneho vzdelávania podľa tohto zákona,
- ak žiak na konci hodnotiaceho obdobia neprospel,
- na návrh hlavného školského inšpektora.
Riaditeľ školy rozhodne o zrušení povolenia individuálneho vzdelávania do 30 dní od začatia konania a zároveň zaradí žiaka do príslušného ročníka základnej školy. Odvolanie proti rozhodnutiu riaditeľa o zrušení povolenia individuálneho vzdelávania nemá odkladný účinok.
Čl.4
Organizácia individuálneho vzdelávania
1. Žiak, ktorý sa vzdeláva individuálne, je zaradený do triedy podľa príslušného ročníka, v ktorom sa vzdeláva.
2. Ak sú pre daný predmet dostupné učebnice, škola ich vydá žiakovi na začiatku školského roka. Ak učebnice dostupné nie sú, vyučujúci jednotlivých predmetov postupujú žiakovi učebné materiály priebežne dohodnutou formou.
3. Koordinátor individuálneho vzdelávania oboznámi zákonných zástupcov s učebnými plánmi jednotlivých predmetov a požiadavkami na tvorbu portfólia na začiatku školského roka. Škola prístup k príslušným dokumentom realizuje prostredníctvom prístupu na stránku školy.
4. Ak sa žiak zúčastňuje školských akcií a podujatí organizovaných ZŠ s MŠ Rybník je povinný dodržiavať školský poriadok, prevádzkový poriadok školy a iné predpisy súvisiace s vyučovaním.
5. Dochádzka žiaka sa neeviduje v triednej knihe. Do priemeru vymeškaných hodín ku klasifikačnému obdobiu sa jeho neprítomnosť nezapočítava.
Čl.5
Hodnotenie a klasifikácia
Žiak, ktorému bolo povolené individuálne vzdelávanie, koná komisionálne skúšky v kmeňovej škole. Komisionálne skúšky vykoná z príslušného učiva každého povinného predmetu za každý polrok.
Na základe výsledkov komisionálnej skúšky vydá škola vysvedčenie, ak tento zákon neustanovuje inak (Zákon č. 245/2008 odsek 6).
Ak je žiak individuálne vzdelávaný kvôli zdravotnému znevýhodneniu, je podľa zákona oslobodený od komisionálnych skúšok, klasifikovaný je na základe písomnej správy, ktorú štvrťročne predkladá riaditeľovi kmeňovej školy vyučujúci pedagóg individuálne vzdelávaného žiaka. Pri klasifikovaní sa berie do úvahy aj žiakov zdravotný stav (Zákon č. 245/2008 odsek 8).
Všetky náležitosti súvisiace s priebehom a vykonaním komisionálnych skúšok upravuje smernica riaditeľky školy o komisionálnych skúškach.
Správanie individuálne vzdelávaného žiaka sa hodnotí podľa Metodického pokynu č. 22/2011 o hodnotení a klasifikácii žiakov známkou. Na vysvedčení v časti „Doložka“ triedny učiteľ uvedie: Žiak sa vzdelával podľa individuálneho učebného plánu.
Hodnotenie žiaka vzdelávaného podľa § 24 ods. 2 písm.,b) zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní je realizované na komisionálnych skúškach aj prezentáciou pracovného portfólia.
Požiadavky na tvorbu portfólia sú súčasťou tejto smernice ( Príloha 1)
Súčasťou hodnotenia za každý polrok je správa osoby uskutočňujúcej vzdelávanie o priebehu a výsledkoch vzdelávania a návrh hodnotenia. ( Príloha 2 )
Vo výslednej známke komisionálneho hodnotenia je zohľadnené portfólio za konkrétny polrok a návrh hodnotenia garanta vzdelávania žiaka.
Čl.6
Záverečné ustanovenia
1. Smernica nadobúda platnosť dňom prerokovania pedagogickou radou školy dňa .......................
2. Smernica nadobúda účinnosť dňa 08.10.2021.
3. Zmena ustanovení tejto smernice, ak to vyplynie zo zmeny všeobecne záväzných predpisov, bude vykonaná formou zmeny smernice, alebo dodatkami k tejto smernici.
4. Táto smernica je záväzná pre každého pedagogického zamestnanca školy.
5. Smernica je k nahliadnutiu: a) v riaditeľni školy, b) na webovej stránke školy.
V Rybníku, dňa 7. 10. 2021 Mgr. Irena Gremanová
riaditeľka školy
PRÍLOHA č.1
Požiadavky na portfólio/povinné súčasti-ostávajú v škole/
1.ročník
Typ písma, ktoré je možné učiť :
- spojité-písané
- nespojité-Comenia script
SJ/L, MAT
- písomné práce polročné, koncoročné zaslané školou
- jeden koncoročný diktát z obsahu učiva
PVO- dva projekty z obsahu učiva za polrok
2.ročník
SJ/L, MAT
- písomné práce vstupné, štvrťročné, polročné, trištvrťročné, koncoročné zaslané školou
- dva pracovné listy za polrok zamerané na čítanie s porozumením
- 10 diktátov za rok podľa zamerania
PVO- dva projekty za polrok z obsahu učiva
3.ročník
SJ/L, MAT, ANJ
- písomné práce štvrťročné, polročné, trištvrťročné, koncoročné zaslané školou
- dva pracovné listy za polrok zamerané na čítanie s porozumením
- 10 diktátov za rok podľa zamerania
PDA, VLA-dva projekty za polrok z obsahu učiva, jeden projekt je možné vypracovať vo Worde
4.ročník
SJ/L, MAT, ANJ
- písomné práce štvrťročné, polročné, trištvrťročné, koncoročné zaslané školou
- dva pracovné listy za polrok zamerané na čítanie s porozumením
- 10 diktátov za rok podľa zamerania
PDA, VLA- dva projekty za polrok z obsahu učiva/jeden projekt vo Worde alebo Power Pointe/
Nepovinné súčasti /ostávajú žiakovi/tvoria-vypracované zošity , prac. zošity , pracovné listy,prezentácie, fotografie, videonahrávky..../
PRÍLOHA 2
Správa o priebehu a výsledkoch vzdelávania a návrh slovného hodnotenia
Meno a priezvisko žiaka:....................................................................ročník.......................
Hodnotenie výchovno-vzdelávacieho procesu za:............polrok šk. r. ............................. (stručný popis priebehu vzdelávania)
Návrh slovného hodnotenia za jednotlivé predmety:
Slovenský jazyk a literatúra.................................................
Matematika............................................................................
Anglický jazyk.......................................................................
Informatika............................................................................
Prvouka..................................................................................
Prírodoveda...........................................................................
Vlastiveda..............................................................................
Pracovné vyučovanie............................................................
Hudobná výchova................................................................
Telesná a športová výchova................................................
Výtvarná výchova................................................................
Náboženská výchova...........................................................
Etická výchova.....................................................................
Slovné hodnotenie
Slovné hodnotenie výkonov žiakov v jednotlivých predmetoch. Skratky a prevod percentuálneho hodnotenia:
100 – 80 % veľmi dobré výsledky (VDV)
79 – 55 % dobré výsledky (DV)
54 – 30 % uspokojivé výsledky (UV)
menej ako 29% neuspokojivé výsledky (NV)