História školy
Neoddeliteľnou súčasťou života obce je i základná a materská škola. Škola sa mení a vyvíja spolu s rozvojom našej obce.
- Prvá zmienka o škole v obci je z roku 1690.
- V roku 1888 bola vybudovaná dvojtriedna škola.
- V 20. storočí sa škola rozšírila na 9 tried.
- Stará budova školy je už minulosťou a už aj tá nová oslavuje vyše polstoročnicu. Začalo sa v nej vyučovať 1.9.1966. Aj ona si už vyžadovala poriadnu údržbu. Stalo sa tak vo viacerých etapách:
- V roku 2006 boli vymenené okná na učebniach v prednej časti budovy.
- V 2. etape v roku 2012 schválili poslanci obecného zastupiteľstva investičnú akciu - projekt Zlepšenie energetickej hospodárnosti ZŠ Rybník . Rekonštrukcia sa uskutočnila v roku 2013. Boli vymenené okná na chodbách a odborných učebniach. Boli zateplené obvodové múry, škola dostala aj novú fasádu a bez povšimnutia nezostala ani strecha. Jej modrá farba je dobrým orientačným bodom.
- V poslednej etape počas letných prázdnin boli vymenené radiátory, plynové kotly a vyregulovaný celý vykurovací systém. Na svoju zmenu ešte čaká telocvičňa.
- Rozľahlý školský areál s množstvom zelene a ihriskami poskytuje možnosť využiť ho aj po skončení vyučovania. Detské ihrisko a pieskoviská doplnené o zónu s cvičebnými strojmi lákajú najmä malých návštevníkov spolu s ich rodičmi.
- Ďalším pilierom úspešného fungovania školy je stabilný kolektív odborníkov – pedagógov. V súčasnosti má základná a materská škola spoločné riaditeľstvo. Riaditeľkou školy je od septembra 2023 Mgr. Nikoleta Kováčiková. Zástupkyňou pre ZŠ je Mgr. Ivana Ižoldová a pre MŠ Stanislava Chlebová. V ZŠ pracuje 10 učiteľov, 2 vychovávateľky a 3 pedagogické asistentky. Kolektív učiteľov je stabilný, zvyšuje si svoju kvalifikáciu a odbornosť účasťou na špecializačných a inovačných vzdelávaniach, kurzoch a školeniach.
- Základná škola je plnoorganizovaná – má 9 ročníkov, každý ročník má svojho triedneho učiteľa. Stabilne sa počet žiakov pohybuje okolo 110.
- V materskej škole sú vytvorené 2 oddelenia.
- V ŠKD pre 1. – 4. ročník sú deti v jednom oddelení, ktoré má prevádzku až do 16:30.
- Ku škole patrí aj školské stravovacie zariadenie.
- Škola sa zameriava na rozvoj telesnej a športovej kultúry žiakov, výučbu cudzích jazykov – anglický a nemecký jazyk . Venujeme sa aj zachovávaniu ľudových tradícií a rozvoju folklóru – v minulosti fungoval detský folklórny súbor Kolovrátok, v súčasnosti naši žiaci môžu navštevovať Divadelno-tanečný krúžok. Nadväzujeme aj na divadelné tradície obce – detský divadelný súbor Žabka. Spolu s obcou sa venujeme aj rozvoju stolného tenisu.
- Škola sa obnovuje aj po materiálno-technicej stránke. Počítačová učebňa je dnes už samozrejmosťou a žiaci si zvykli aj na prácu s internetom a s interaktívnymi tabuľami v špeciálnych učebniach. Vo všetkých triedach boli vymenené lavice a školské stoličky, vymenené skrinky, obnovené tabule. Každý žiak má svoju skrinku, do ktorej si odkladá svoje osobné veci. Doplnené boli aj potreby pre rozvoj telesnej kultúry a zdatnosti žiakov a ďalšie pomôcky pre odbornú výučbu jednotlivých predmetov.. V areáli je nainštalovaný kamerový bezpečnostný systém.
- V hodnotení predmetových olympiád a postupových súťaží sme sa v uplynulom období umiestnili na 75. mieste z 319 zapojených škôl Nitrianskeho kraja, v okrese Levice je to 12. miesto z 57 škôl. V hodnotení škôl v športových súťažiach Nitrianskeho kraja sa nám podarilo umiestniť na 74. mieste z 254 zapojených škôl a v našom okrese na 11. mieste. Podieľali sa na tom i futbalisti, dievčatá v malom futbale, výsledky z atletických súťaží, stolný tenis, florbal ...
- Príprava na prijímacie skúšky žiakov 9. roč. a na štúdium na stredných školách a gymnáziách je pre našich absolventov priaznivá. Všetci odchádzajú študovať na tie školy, ktoré si vybrali. V Testovaní 9 tiež dosahujeme dobré výsledky – patríme ku školám, ktoré dosahujú výsledky lepšie ako je celoslovenský priemer.
- V uplynulom období sa nám darilo aj v speváckej súťaži Slávik Slovenska .
- Nezabúdame ani na rozvoj výtvarných talentov, mnohí z nich boli ocenení v súťažiach Európa v škole, Vesmír očami detí, ...
- Tradičné podujatia, ktorými žije škola sú vianočná akadémia, program ku Dňu matiek, fašiangový karneval, oslavy MDD a príchod Mikuláša v spolupráci s obcou, pomoc pri upratovaní obce, zber papiera, separovanie odpadu, environmentálne aktivity, Zdravá desiata, Deň vody, výstavka ovocia a zeleniny, Deň Zeme, ...
- Škola sa zapája aj do projektov – Zdravá škola , Infovek, COOP Jednota a podpora zdravého pohybu – Zober loptu, nie drogy,
- Nadviazali sme spoluprácu so školou v obci Rybnik v Poľsku.
Aktivít, ktorými žije škola je , samozrejme, ešte oveľa viac. V ďalšom období želáme všetkým zainteresovaným – žiakom, rodičom, pedagogickému zboru i zriaďovateľovi - veľa elánu, trpezlivosti, tvorivých nápadov.
O existencii školy v Rybníku sú presné údaje už z konca roku 1690.
Podľa kanonickej vizitácie z roku 1775, školská budova, ktorú tvorila len jedna trieda, bola umiestnená medzi farou a kostolom. Bola však v dezolátnom stave. Tak ostala až do roku 1842, kedy ju opravili. Až v roku 1888 vybudovala obec dvojtriednu školu. Nová budova školy bola postavená so štátnou podporou. Nachádzala sa v strede obce v priestoroch bývalej krčmy. Vyučovanie v prvých rokoch pozostávalo len z čítania biblie. Písanie nemeckým švabachom sa začalo vyučovať až koncom 18. storočia. Začiatkom 19. storočia sa okrem katechizmu a písania žiaci učili už aj počty, gramatiku, vlastivedu a niektoré praktické predmety. V 90. rokoch sa začalo učiť na škole dvojjazyčne – slovensky a maďarsky. Počet žiakov na začiatku 20. stor. dosiahol okrúhle číslo 200, čo okrem iného znamenalo, že priestory budovy v centre obce sa stali nedostatočnými. Obec preto zakúpila od miestneho krčmára a obchodníka Adolfa Zollnera budovu kaštieľa. V tejto budove sa po jej rekonštrukcii začalo vyučovať 10. decembra 1906. Po vytvorení samostatnej ČSR (28. 10. 1918) sa začala výučba v slovenskom jazyku.
Prvé slovenské učebnice sa v škole objavili v roku 1920. Počas prvej ČSR bola škola až do všeobecného zoštátnenia škôl cirkevnou školou s úradným názvom Rímsko–katolícka ľudová škola. Elektrina do školy bola zavedená až v roku 1931. Najzákladnejšie hmotné starosti školy odpadli po jej zoštátnení v rokoch 1945–1946. Starý názov sa zmenil na Štátna ľudová škola v Rybníku nad Hronom. V školskom roku 1958–1959 bola v Rybníku zriadená Osemročná stredná škola, neskoršie bola zreorganizovaná na Základnú deväťročnú školu. Nedostatok priestorov veľmi sťažoval vyučovací proces, a preto príslušné školské orgány schválili stavbu dvanásťtriedneho školského komplexu, ktorý pozostával z pavilónu, telocvične, školskej družiny, triedy materskej školy, kuchyne s jedálňou a v neposlednom rade aj zo štvorbytovky pre učiteľov.V novej škole sa začalo vyučovať 1. septembra 1966.